GP Austrálie: Vettel vedl, nakonec třetí, vyhrál Rosberg, Alonso boural

Velkou cenu Austrálie vyhrál Nico Rosberg. Závod přerušila velká nehoda Fernanda Alonsa.

Kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie vyhrál Lewis Hamilton před Rosbergem, Vettelem a Räikkönenem. Kvalifikace se povedla také Toro Rosso – Verstappen skončil pátý, Sainz sedmý.

Snad více než výsledky kvalifikace se tentokrát řešil její průběh. V platnost vstoupil nový formát kvalifikace, který zapříčinil, že pět minut před koncem poslední části bylo dobojováno.

Klíčové momenty

• Vettel vedl závod, o vedení ale přišel kvůli rozdílné strategii.
  • Räikkönena odstavila technika.
  • Alonso těžce boural, je v pořádku.
  • Grosjean dojel šestý, Haas tak v prvním závodě získal slušné body.

Závod

Daniil Kvjat zastavil na trati jen pár desítek metrů před startovní pozicí. Zbytek jezdců se tak vydal znovu do zaváděcího kola.

Vettel vystartoval jako raketa a šel na první místo. Neméně dobře odstartoval také Räikkönen, který šel na druhé místo.

Hamilton se propadl na šesté místo za  Verstappena a Massu. Jak ukázaly opakované záběry, trochu si poškodil přední křídlo o zadní pneumatiku týmového kolegy. S defektem ale musel do boxů Kevin Magnussen.

Po 4 kolech se Hamilton dostal na páté místo před Massu. Vettel mezitím ujížděl. Obě Ferrari zajížděly rychlejší časy než jejich kolegové u Mercedesu.

V dalších kolech Mercedesy zrychlily. Rosberg zajel nejrychlejší kolo závodu a dotáhl se na Räikkönena.

Regulérní zastávky otevřel v kole 9/57 Carlos Sainz. Ricciardo se o kolo později k radosti fanoušků dostal na šesté místo před Massu.

Z čela startovního pole zajel do boxů jako první Massa. Hamilton se na pátém místě nemohl dostat dopředu před Verstappena.

Pěkný souboj o 11. místo předvedli Bottas a Palmer. Rosberg v kole 13/57 zajel do boxů a nazul měkké pneumatiky.

U Ferrari povolali do boxů jako prvního Vettela, který se vrátil jen těsně před Rosberga. Pilot Ferrari se udržel na teoretickém prvním místě. Vettel zvolil pro druhý stint super měkkou směs.

V boxech byl také Verstappen, který si návrat užil trochu více, neboť se vrátil do provozu a musel zdolávat jezdce, kteří ještě v boxech nebyli.

Vettel v kole 16/57 předjel Hamiltona, který v té době ještě nebyl v boxech. Poté se Rosberg dotáhl na Hamiltona, který ho chvíli zdržel a zmizel v boxech.

Poprvé jsme viděli v praxi naplno nová pravidla o pneumatikách. Vettel jel na super měkké, Rosberg na měkké, Hamilton na střední směsi.

Pak ale došlo k těžké nehodě Gutiérreze a Alonsa. McLaren byl těžce poškozen, ale Alonso z jeho trosek vylezl nezraněn. Na trať vyjel safety car, později závod přerušily závod červené vlajky.

Při restartu bylo pořadí Vettel, Rosberg, Räikkönen, Ricciardo, Verstappen, Sainz, Hamilton, Massa, Grosjea, Bottas.

Vettel si pohlídal po restartu první pozici. Rosberg přezul na střední směs a zajížděl velmi dobré časy. Räikkönen musel kvůli technice do boxů, kde mu přímo nad hlavou z airboxu vyšlehly plameny. Závod pro něj skončil.

Marcus Ericsson dostal penalizaci průjezd boxy. Na jeho voze se pracovalo v období 15 sekund před restartem, což se nesmí.

Vettelovi se na super měkké nedařilo výrazněji poodjet Rosbergovi, který dokonce občas zajížděl na střední směsi rychlejší časy.

V kole 35/57 zajel Vettel do boxů a nazul měkkou směs. Zastávka nebyla ideální, Vettel se v boxech chvíli zdržel.

Vettel se vrátil na čtvrté místo za Rosberga, Ricciarda a Hamiltona.

Jezdci Toro Rosso se zasekli za 9. Palmerem. Verstappen týmu řekl, aby ho desátý Sainz pustil před sebe.

Hamilton se v kole 42/57 dostal před Ricciarda. Sainz se po dlouhé době dokázal dostat před Palmera.

Nejrychlejší časy jezdil ke konci Ricciardo na super měkké, ale na třetího Vettela měl velkou ztrátu.

Hamilton probrzdil, Vettel se tak dostal těsně za něj do DRS zóny. O rozruch se postarali opět jezdci Toro Rosso, kteří se srazili. Verstappen skončil v hodinách.

Možný souboj o druhé místo nakonec ukončil sám Vettel, když se dostal mimo trať.

Závod nakonec vyhrál Rosberg, před Hamiltonem a Vettel. Slavit mohou u Haasu. Grosjean dojel šestý.