GP Japonska 2015: Hamilton vítězí před Rosbergem a Vettelem

Velkou cenu Japonska 2015 vyhrál Lewis Hamilton před Nicem Rosbergem a Sebastianem Vettelem.

V pátek v Suzuce pršelo, takže suché podmínky si mohli jezdci vyzkoušet až ve třetím tréninku. V kvalifikaci se pak do čela vrátili jezdci Mercedesu. Nico Rosberg získal letošní druhou pole positions poté, co Lewis Hamilton ve svém rychlém kole probrzdil. Druhé pokusy zhatila velká nehoda Daniila Kvjata. Jeho vůz byl natolik poškozen, že ruský závodník musel startovat z boxů.

Z druhé řady odstartovali Bottas a Vettel, ze třetí pak Massa a Räikkönen. Kvalifikace se nepovedla Verstappenovi, kterého zradila technika a navíc svůj vůz odstavil takovým způsobem, že ho stewardi odměnili penalizací odsunu o tři místa.

Závod

• Rosbergovi se nepovedl start, nakonec se ale dokázal vrátit na druhé místo.
  • Vettel přišel o druhé místo během druhých zastávek v boxech.

Start závodu Rosbergovi nevyšel. Už před první zatáčkou byl Hamilton vedle něj, Rosberg pak trochu vyjel mimo trať a propadl se až za Vettela a Bottase na čtvrté místo. Problémy měli Massa a Ricciardo. Oba museli po vzájemném kontaktu s defekty pneumatik do boxů.

Na problémech vydělali jezdci Lotusu. Grosjean byl šestý, jeho týmový kolega hned za nám. Ještě více pozic získal Hülkenberg. Vysoko byl po startu také Alonso (9.). Problémy měl na startu Pérez, který po kontaktu s jedním ze soupeřů rozvířil prach v první zatáčce a musel také do boxů.

McLareny se začaly v prvních kolech propadat. Okolo 10. kola začaly zastávky v boxech. Hamilton měl v té době náskok přes 7 sekund. To Rosberg měl jiné starosti, jeho pohonná jednotka se přehřívala.

V kole 12/53 zajel do boxů jako první ze špičky Valtteri Bottas. V kole 14/53 si pro pneumatiky zajel také druhý Sebastian Vettel.

Kvjat měl problémy s předjetím Alonsa, který byl jedním z prvních v boxech a měl tak čerstvější pneumatiky. Vše navíc za Kvjatem sledoval Verstappen.

V kole 16/53 si pro nové obutí dojel Rosberg. Pozice se ale neměnila, Němec se vrátil za Bottase. Kolo po Rosbergovi zajel pro pneumatiky i lídr závodu.

Špička zvolila různé strategie. Hamilton a Bottas zvolili pro druhý stint střední směs, Vettel a Rosberg pak tvrdou směs.

V kole 18/53 se Rosberg dostal před Bottase na třetí místo. Kvjat v kole 21/53 vzdal pokus o předjetí Alonsa a zajel do boxů.

Velmi těsné to začalo být mezi Vettelem a Rosbergem a také mezi Bottasem a Räikkönenem. Kamery se ale více věnovaly souboji Alonso, Verstappen. Jezdci Toro Rosso se povedlo dostat před Španěla na desátou pozici až v kole 27/53. Španěl byl pořádně naštvaný a do rádia jen zakřičel „GP2 engine“.

Sainz při nájezdu do boxů trefil sloupek, na trati tak byly úlomky, na které si později stěžoval Pérez.

V kole 30/53 zajel do boxů Räikkönen a dostal se před Bottase. V boxech byli také Rosberg a Vettel. Ferrari během druhého pit stopu sice vydělalo jednu pozici u Räikkönena, ale také o jednu přišla. Vettel se propadl za Rosberga.

Těsné to bylo okolo 40. kola na 13. až 15. pozici, kde bojovali Pérez, Button a Kvjat.

Vettel se sice po zastávkách propadl na třetí místo, ale Rosberg mu rozhodně neujížděl.

Stevens vyrobil slušný smyk za 130R a Rossi ho jen tak tak minul. Problémy s brzdami měl Kvjat. Na vysoké teploty brzd byl upozorněn také Verstappen.

Největší souboje byly v posledních kolech mezi 12. až 15. pozici, kde byli Pérez, Ericsson, Kvjat a Ricciardo. Felipe Nasr jako první jezdec odstoupil jen pár kol před koncem.

V čele závodu se pořadí neměnilo. Vyhrál Hamilton před Rosbergem a Vettelem.