GP Ruska vyhrál Rosberg, Kvjat sestřelil Vettela

Velkou cenu Ruska vyhrál Nico Rosberg, který tak vyhrál už po sedmé v řadě. Druhý skončil Hamilton a třetí Räikkönen. Závod ovlivnily nehody v prvních zatáčkách. Kvjat sestřelil Vettela.

Kvalifikaci na Velkou cenu Ruska 2016 vyhrál Nico Rosberg. Pole position ale získal tak trochu zadarmo. Zejména Ferrari v Rusku na své rivaly ztrácelo a Lewis Hamilton do třetí části vůbec nevyjel – potkal ho stejný problém s ERS jako v Číně. Konkrétně v oblasti izolace MGU-H.

Sebastian Vettel sice zajel druhý nejrychlejší čas, ale v Soči musel měnit převodovku, takže dostal penalizaci pěti míst. Z druhého místa tak do závodu odstartoval Valtteri Bottas. Za něj se do druhé řady postavili Kimi Räikkönen a Felipe Massa.

Závod

• Několik kolizí na startu, Kvjat dvakrát naboural do Vettela, ten musel skončit.
  • Kvjat dostal penalizaci 10 s stop and go.
  • Dobrý závod a body pro Alonsa, Buttona, Grosjeana, Magnussena.
  • Hamilton se postupně dostal na druhé místo a začal stahovat Rosberga. Pak ho ale potkaly technické problémy a nejspíše kvůli tomu začal opět ztrácet.
  • Rosberg získal sedmé vítězství v řadě.

Hülkenberg (13.), Gutiérrez (16.) a Ericsson (22.) odstartovali do závodu na měkké sadě, ostatní na červené super měkké.

Rosbergovi se start povedl, Räikkönen se dostal na druhé místo před Bottase. Vzadu se ale odehrávaly dramatické věci. Vettel dostal zezadu ránu od Kvjata a trefil Ricciarda. Torpédo, jak Kvjata nazval Vettel v Číně, o chvíli později uštědřilo Vettelovi další ránu a ta už pro něj byla konečnou.

Kvjat za to dostal 10 sekund stop and go. Penalizaci průjezd boxy pak dostal za kolizi v úvodu také Gutiérrez.

Pérez měl poškozené zadní kolo, Hülkenberg, Harynto skončili. Ricciardo, Kvjat, Gutiérrez museli do boxů.

Na trať vyjel safety car. Někteří jezdci nečekaně nasadili střední směs, se kterou se v závodě příliš nepočítalo.

Hamilton byl před restartem už pátý. Hodně si polepšil také Grosjean (8.) nebo Alonso (7.). Hned po restartu se Bottas dostal před svého krajana ve Ferrari.

Hamilton se dostal na čtvrté místo před Massu. Kvjat svedl souboj s Ericssonem a měl co dělat, neboť jel na střední sadě.

V kole 7/53 Räikkönen drobně chyboval, čehož ihned využil Lewis Hamilton a dostal se před něj na třetí místo.

Bottas, Hamilton a Räikkönen se dostali za sebe, z čehož těžil Rosberg. Ten si postupně budoval náskok na prvním místě. Po patnácti kolech bylo už téměř patnáct sekund.

V kole 17/53 zajel Bottas pro nové pneumatiky. O kolo později si pro nové obutí zajel také Hamilton. Fin se před Hamiltonem po zastávkách v boxech udržel. O kolo později se ale Hamilton před Bottase dostal.

Brit se po předjetí Bottase musel vypořádat ještě s Alonsem, který byl v té době ještě bez zastávky v boxech.

U Ferrari stavěli až v kole 21/53. Räikkönen se ale objevil před Bottasem. Rosberg zajel do boxů v kole 22/53 a stejně jako ostatní nazul měkkou směs.

Alonso se dostal před Ericssona na osmé místo. Na čele to bylo poměrně jasné. Rosberg měl na Hamiltona přes 12 sekund náskok. Třetí byl Räikkönenen před Bottasem a Massou.

Sainz vytlačil ve druhé zatáčce Palmera a dostal penalizaci 10 sekund. Penalizaci 5 sekund dostal také Nasr za to, že poté, co vyjel z tratě, se vrátil zpět způsobem, který ředitelství závodu zakázalo. Hamilton za to dostal po kvalifikaci napomenutí.

Hamilton začal Rosberga postupně stahovat. Předčasně skončil závod pro Verstappena, který musel vůz odstavit kvůli problémům s motorem. Verstappen měl problém s motorem už při nájezdu na startovní rošt.

Hamilton měl problémy s tlakem vody. Ztráta na Rosberga tak začala v průběhu závodu zase růst. Pérez byl kolizemi v úvodu donucen k dvěma zastávkám.

Massa ještě v kole 47/53 zajel do boxů pro nové červené pneumatiky.

Button svedl souboj se Sainzem o 10. místo. Sainz nakonec chyboval a Button se dostal před něj.