V Rakousku vyhrál Hamilton po kolizi s Rosbergem, Vettel boural

Velkou cenu Rakouska vyhrál Lewis Hamilton. V posledním kole došlo ke kontaktu mezi ním a do té doby vedoucím Rosbergem.

Penalizace za výměnu převodovky (Vettel, Rosberg), obrubníky a také osychající trať ve třetí části kvalifikace vytvořil zajímavý startovní rošt. Z pole position odstartoval Lewis Hamilton, vedle kterého stal v první řadě Nico Hülkenberg. Druhou řadu obsadili Button a Räikkönen. Lídr šampionátu Rosberg odstartoval z 6. a Vettel z 9. místa.

Týmům dělaly o víkendu problém obrubníky. Boural Rosberg ve třetím tréninku, Kvjat v úvodu kvalifikace. Zavěšení si poškodil v kvalifikaci také Pérez. FIA ale pro závod žádné úpravy neprovedla

Závod

• Kolize Mercedesu v posledním kole, Hamilton vítězí
  • Bod pro Manor
  • Vettel po defektu boural
  • Hülkenberg, Massa, Kvjat odstoupili.

Felipe Massa kvůli poškozenému přednímu křídlu musel startovat z boxů. Button a Hülkenberg se postupně propadali pořadím.

Průběh závodu ovlivnily strategie. Řada jezdců zajížděla k mechanikům, ale Hamilton a oba jezdci Ferrari zůstávali na trati. Vettelovi se to ovšem nevyplatilo. Po defektu pneumatiky boural na cílové rovince a závod pro něj skončil. Na trať musel safety car.

Hamilton se kvůli pozdější zastávce propadl za Rosberga. Do boxů jeli podruhé oba jezdci Mercedesu kolo po sobě. Hamilton nasadil měkké pneumatiky, Rosberg superměkké.

V posledním kole došlo mezi oběma k souboji. Rosberg měl podle všeho problém s brzdami, ale tým mu to nemohl sdělit. Po kontaktu si Rosberg poškodil přední část vozu. Hamilton mířil za vítězstvím, Rosberg se propadl na čtvrté místo. Hamiltona fanoušci na stupních vítězů vypískali nebo spíše vybučeli.

V posledním kole boural také Sergio Pérez, který tak podtrhl nevydařený závod Force Indie. Hülkenberg se propadal pořadím a nakonec musel odstoupit.

Button naopak dokázal získat šesté místo. Závod se povedl také Grosjeanovi, který získal 7. místo pro Haas a hvězdou závodu byl nepochybně Pascal Wehrlein.Ten po startu z 11. místa získal pro Manor podruhé v historii týmu bod!

Daniil Kvyat Toro Rosso   2

Penalizace: Rosberg (10 sekund) za kolizi.

Online

71/71: Konec, Rosberg padá, vyhrává Hamilton, před Verstappenem, Räikkönenem a Rosbergem.

71/71: Pérez bourá

71/71: kontakt mezi jezdci Mercedesu, Rosber má poškozené přední křídlo!

68/71: Hamilton těsně za Rosbergem

66/71: A Alonso končí a Hulk také

65/71: Massa končí

63/71: Button na pátém místě, za ním na čerstvé Ricciardo

63/71: Hamilton před Verstappenem

61/71: Rosberg jde před Verstappena, Ricciardo v boxech

60/71: Hamilton je těsně před Rosbergem. Po závodě asi jeden z jezdců nebude s ohledem na zvolené pneumatiky spokojen.

58/71: Jezdce Mercedesu čeká Verstappen, který zůstává na trati.

58/71: Räikkönen jde před Ricciarda.

57/71: Hamilton nechápe, proč má Rosberg měkčí směs.

56/71: Rosberg se vrací před Hamiltonem.

56/71: Rosberg v boxech a je to superměkká.

55/71: Hamilton se vrátil před Ricciarda a Räikkönena.

54/71: A pozor, Hamilton v boxech! Nazouvá měkkou.

53/71: Räikkönen se snaží dostat před Ricciarda na čtvrté místo.

52/71: Jezdci začínají zajíždět do boxů. Byl tam Bottas. Hamilton naopak zajel nejrychlejší čas závodu.

49/71: sedmý Button je těsně za Bottasem.

46/71: mezi oběma je to kolem 1 s.

44/71: Hamilton už může použít DRS, Rosberg chyboval.

42/71: Grosjean jde před Nasra. Za Sauberem je to po 14. místo hodně těsné.

39/71: Nasr padá na 8. místo. Za sebou má Grosjeana a Massu.

39/71: Nasr teď má sice plné ruce a zrcátka Buttona ale i tak, Sauber zatím na bodech.

38/71: Hamilton topí pod kotlem, na Rosberga ztrácí méně než 2 sekundy.

36/71: Hulk, Grosjean dostávají penalizaci 5 sekund, byl moc rychlý v boxech

34/71: Rosberg Hamiltonovi ujíždí.

32/71: Magnussen dostává penalizaci 5 sekund za souboj s Wehrleinem, kdy měnil směr vícekrát než je dovoleno.

32/71: Restart

GettyImages-544307522.jpgFoto: Getty Images / Mark Thompson

28/71: Nutno říct, že Pirelli očekávalo, že jezdci startující na superměkké budou stavět v 16. kole.

28/71: pořadí: Ros, Ham, Ver, Ric, Rai, Bot, Na, Sai, But, Gro,...

27/71: Safety car

27/71: Vettel byl na trati tak dlouho, že mu na cílové rovince praskla pneumatika a Němec bourá!

25/71: Magnussen je pod drobnohledem komisařů. Podle Wehrleina měnil směr jízdy při souboji více než je povoleno.

25/71: Pérez je těsně za svým týmovým kolegou, ale ten mizí do boxů.

24/71: Alonso buší na dveře bodované desítky, má před sebou Nasra.

23/71: Fin se vrací za Ricciardem. Pořadí Vet, Ros, Ham, Ver, Ric, Rai,...

23/71: Räikkönen v boxech

22/71: Hamiltonova zastávka byla 4,2 s dlouhá. Brit nazul měkkou směs.

21/71: Hamilton v boxech

21/71: Rosberg nám ožil, na Vettela, který ještě nestavěl, má ale ztrátu 12 sekund.

19/71: Ham, Rai, Vet, Ros, Ver, Ric, Gro, Nas, But, Hul.

19/71: souboj o osmé místo: Nas, But, Hul, Gut, Bot.

17/71: Räikkönen jezdí rychlejší časy než Hamilton, rozdíl asi 3,5 s.

16/71: Wehrlein hlásí kapky deště. Hamilton a obě Ferrari zatím zůstávají na trati.

13/71: Massa se nám propadal, předjel ho Gutiérrez i Sauber. Brazilec si dojel pro nové pneumatiky.

11/71: A v boxech nyní také Rosberg

9/71: Alonso, Hülkenberg v boxech. Směřuje tam i Button.

8/71: Rosberg jde před Buttona a totéž se povedlo také Verstappenovi.

7/71: Räikkönen jde na druhé místo a Hülkenberg padá a padá pořadím.

6/71: Rosberg jde před Hülkenberga, který ztrácí další pozici ve prospěch Verstappena.

4/71: Räikkönen sice zajel nejrychlejší čas v posledním sektoru, ale na Buttona zatím nemá ani s DRS.

3/71: Kvjat odstupuje

2/71: Hülkenbergovi start úplně nevyšel, je na čtvrtém místě a snaží se dostat před Ferrari. Hamilton na čele ujíždí druhému Buttonovi.

2/71: Ham, But, Rai, Hul, Ros, Ric, Ver, Vet, Bot, Sain.

1/71: Ham, But, Rai, Ric, ...

14:00: zaváděcí kolo

13:57: Z ostatních jezdců... většina na superměkké, Wehrlein, Pérez, Kvjat na ultraměkké, Haryanto, Nasr na měkké.

13:55: ideální strategií je podle Pirelli dvakrát přezout na měkkou, ale někteří jezdci mají k dispozici jen jednu sadu. Z první desítky nebo spíše devítky startují jezdci Ferrari a Red Bullu na superměkké, ostatní na ultraměkké. Z desítky vypadnul Massa, který startuje z boxů.

13:41: problémy u Williamsu, tým zjistit strukturální problém u nového předního křídla, Massa musí startovat z boxů!

13:30: jezdci vyráží na trať, obvykle projedou boxy a pak se už vydají na startovní rošt. V Rakousku je poměrně chladno, vzduch má 15 a trať 24 stupňů.